ABD basını duyurdu: Donald Trump’ın rakibi Haley ön seçimlerden çekilecek

AA

ABD’de kasımda yapılacak seçim öncesi heyecan dorukta.

Seçimde Joe Biden’a rakip olacak Cumhuriyetçi aday için ön seçimler sürüyor.

Bu kapsamda eski Başkan ve Nikki Haley yarışıyor.

Trump’ın rakibi çekiliyor

ABD basınındaki de, Haley’nin 15 eyalette düzenlenen “Süper Salı” olarak bilinen ön seçimlerde, rakibi Trump’a karşı yalnızca Vermont eyaletindeki ön seçimleri kazanmasının ardından başkanlık yarışından çekileceği belirtildi.

Eski South Carolina Valisi Haley’nin gün içinde adaylıktan çekildiğine ilişkin konuşma yapması beklenirken, konuşmasında ise Trump’a destek açıklaması yapması beklenmiyor.

Vermont eyaletindeki ön seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 50 civarında oy alan Haley, yüzde 45 düzeyinde oy alan Trump karşısında dün gece ilk başarısını kazanmıştı.

Ön seçimler 8 Haziran’da bitecek

15 Ocak’ta Iowa’da başlayan ve Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının kendi partiler içinde başkan adayı olmak için yarıştığı ön seçim süreci, 8 Haziran’da sona erecek.

Ardından 15-18 Temmuz’da Cumhuriyetçi Partinin Milwaukee’deki parti kongresinde, 19-22 Ağustos’ta ise Demokrat Partinin Chicago’daki parti kongresinde, ön seçimlerde seçilen delegelerin de oylarıyla partilerin başkan adayları resmen belirlenip açıklanacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x