CHP’de ‘Alevi’ başkan operasyonu! Tek tek tasfiye edildiler

   HABER7

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından genel başkan değiştiren CHP’de 31 Mart yerel seçimlerine gidilirken bir ‘Alevi’ tasfiyesi başladı. Dönem dönem ‘Alevi’ kimliğiyle gündeme gelen Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevine son verilmesinin ardından, Kılıçdaroğlu’na destek olduğu gerekçesiyle çok sayıda ‘Alevi’ isim partiden tasfiye edilmişti. 

31 Mart yerel seçimleri için aday belirleme sürecinde de yine ‘Alevi’ kimliğine dikkat edildi. İstanbul’un bazı ilçelerinde 2019 yerel seçimlerinde yüksek oranda oy alan ‘Alevi’ belediye başkanları 2024 seçimlerinde aday listelerinde yer almadı. 

İSTANBUL’DA 5 İSMİN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

Yerel seçim aday belirleme sürecinde İstanbul’un 5 ilçesinde 2019 seçimlerini kazanan ‘Alevi’ belediye başkanlarının ismi çizildi. İstanbul’da; Sarıyer, Maltepe, Kartal, Ataşehir ve Şişli ilçelerinde 2019 seçimlerini kazanan ‘Alevi’ belediye başkanları tasfiye edilerek, yerlerine CHP yönetimi tarafından belirlenen adaylar çıkarıldı.

Tasfiye edilen ‘Alevi’ belediye başkanları ve 2019’da aldıkları oylar;

  • Sarıyer – Şükrü Genç %55,97
  • Maltepe – Ali Kılıç %52,74
  • Kartal – Gökhan Yüksel %51,17
  • Ataşehir – Battal İlgezdi %51,39
  • Şişli – Muammer Keskin % 48,49

ÖZGÜR ÖZEL İNKAR ETTİ

İlgezdi’nin açıklamalarının ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise iddiaları inkar etmişti.  Özel, “Battal Başkan, uzun süredir yaptığı göreve aday gösterilmemesinin verdiği üzüntüyle meseleyi tarafsız değil, öznel bir yerden değerlendirmiş.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x